Stainless steel chains have superior corrosion resistance for the most demanding applications. They are designed for applications where a high level of cleanliness is required or harsh chemicals are used. These chains are suitable for food processing, pharmaceutical, high/low temperatures (20 to 400 °C) and corrosive environments. Stainless steel chains can be manufactured to withstand temperatures up to 1 000 °C with the addition of special lubricant.
| Osztás | 15.88 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 10.16 mm |
| belső szélesség | 9.4 mm |
| Csap átmérő | 5.08 mm |
| Heveder magasság | 15.09 mm |
| Heveder vastagság | 2.03 mm |
| Szabvány | ANSI |
|---|---|
| Súly/méter | 1.92 kg |
| Lánc Száma | 50-2SS |