Chains are critical components in power transmission systems. Robust, quality chain drives extend mean time between failures, which reduces maintenance costs. SKF chains are manufactured in state-of-the-art facilities with tight quality controls. The cotter pin type can be disassembled and replaced easily. The riveted type provides a very strong link, and has a similar fatigue strength as the other links in the chain.
| Osztás | 63.5 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 39.68 mm |
| belső szélesség | 37.85 mm |
| Csap átmérő | 19.85 mm |
| Heveder magasság | 60 mm |
| Heveder vastagság | 8 mm |
| Szabvány | ANSI |
|---|---|
| Súly/méter | 32.24 kg |
| Lánc Száma | 200-2C |