Chains are critical components in power transmission systems. Robust, quality chain drives extend mean time between failures, which reduces maintenance costs. SKF chains are manufactured in state-of-the-art facilities with tight quality controls. These chains are an economical choice for low speeds, moderate loads, and long centre distance drive applications, including a variety of conveyor systems and material handling equipment.
| Osztás | 31.75 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 10.16 mm |
| belső szélesség | 9.4 mm |
| Csap átmérő | 5.08 mm |
| Heveder magasság | 15 mm |
| Heveder vastagság | 2.03 mm |
| Szabvány | ANSI |
|---|---|
| Súly/méter | 0.78 kg |
| Lánc Száma | C2050 |