Chains are critical components in power transmission systems. Robust, quality chain drives extend mean time between failures, which reduces maintenance costs. SKF chains are manufactured in state-of-the-art facilities with tight quality controls. These chains are an economical choice for low speeds, moderate loads, and long centre distance drive applications, including a variety of conveyor systems and material handling equipment.
| Osztás | 101.6 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 57.15 mm |
| belső szélesség | 31.75 mm |
| Csap átmérő | 14.27 mm |
| Heveder magasság | 47.8 mm |
| Heveder vastagság | 7.2 mm |
| Szabvány | ANSI |
|---|---|
| Súly/méter | 12.77 kg |
| Lánc Száma | C2162H |