Chains are critical components in power transmission systems. Robust, quality chain drives extend mean time between failures, which reduces maintenance costs. SKF chains are manufactured in state-of-the-art facilities with tight quality controls. These chains are an economical choice for low speeds, moderate loads, and long centre distance drive applications including a variety of conveyor systems and material handling equipment.
| Osztás | 38.1 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 22.23 mm |
| belső szélesség | 12.57 mm |
| Csap átmérő | 5.94 mm |
| Heveder magasság | 18 mm |
| Heveder vastagság | 2.42 mm |
| Szabvány | ANSI |
|---|---|
| Súly/méter | 1.61 kg |
| Lánc Száma | C2062 |