Chains are critical components in power transmission systems. Robust, quality chain drives extend mean time between failures, which reduces maintenance costs. Dacrotized coating is the best anti-corrosion treatment for carbon steel chains, next to the use of stainless steel chains.
| Osztás | 44.45 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 25.4 mm |
| belső szélesség | 25.22 mm |
| Csap átmérő | 12.7 mm |
| Heveder magasság | 41 mm |
| Heveder vastagság | 5.6 mm |
| Szabvány | ANSI |
|---|---|
| Súly/méter | 7.5 kg |
| Lánc Száma | 140-1DR |