Chains are critical components in power transmission systems. Robust, quality chain drives extend mean time between failures, which reduces maintenance costs. Dacrotized coating is the best anti-corrosion treatment for carbon steel chains, next to the use of stainless steel chains.
| Osztás | 50.8 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 28.58 mm |
| belső szélesség | 31.55 mm |
| Csap átmérő | 14.27 mm |
| Heveder magasság | 47.8 mm |
| Heveder vastagság | 6.4 mm |
| Szabvány | ANSI |
|---|---|
| Súly/méter | 10.1 kg |
| Lánc Száma | 160-1DR |