Chains are critical components in power transmission systems. Robust, quality chain drives extend mean time between failures, which reduces maintenance costs. Dacrotized coating is the best anti-corrosion treatment for carbon steel chains, next to the use of stainless steel chains.
| Osztás | 6.35 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 3.3 mm |
| belső szélesség | 3.18 mm |
| Csap átmérő | 2.31 mm |
| Heveder magasság | 6 mm |
| Heveder vastagság | 0.8 mm |
| Szabvány | ANSI |
|---|---|
| Súly/méter | 0.15 kg |
| Lánc Száma | 25-1DR |