Chains are critical components in power transmission systems. Robust, quality chain drives extend mean time between failures, which reduces maintenance costs. Dacrotized coating is the best anti-corrosion treatment for carbon steel chains, next to the use of stainless steel chains.
| Osztás | 12.7 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 7.95 mm |
| belső szélesség | 7.85 mm |
| Csap átmérő | 3.96 mm |
| Heveder magasság | 12 mm |
| Heveder vastagság | 1.5 mm |
| Szabvány | ANSI |
|---|---|
| Súly/méter | 0.62 kg |
| Lánc Száma | 40-1DR |