Chains are critical components in power transmission systems. Robust, quality chain drives extend mean time between failures, which reduces maintenance costs. Dacrotized coating is the best anti-corrosion treatment for carbon steel chains, next to the use of stainless steel chains.
| Osztás | 9.53 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 6.35 mm |
| belső szélesség | 5.72 mm |
| Csap átmérő | 3.28 mm |
| Heveder magasság | 8.2 mm |
| Heveder vastagság | 1.3 mm |
| Szabvány | BS |
|---|---|
| Súly/méter | 0.41 kg |
| Lánc Száma | 06B |