Chains are critical components in power transmission systems. Robust, quality chain drives extend mean time between failures, which reduces maintenance costs. Dacrotized coating is the best anti-corrosion treatment for carbon steel chains, next to the use of stainless steel chains.
| Osztás | 12.7 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 8.51 mm |
| belső szélesség | 7.75 mm |
| Csap átmérő | 4.45 mm |
| Heveder magasság | 11.8 mm |
| Heveder vastagság | 1.6 mm |
| Szabvány | BS |
|---|---|
| Súly/méter | 0.69 kg |
| Lánc Száma | 08B |