Chains are critical components in power transmission systems. Robust, quality chain drives extend mean time between failures, which reduces maintenance costs. Dacrotized coating is the best anti-corrosion treatment for carbon steel chains, next to the use of stainless steel chains.
| Osztás | 25.4 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 15.88 mm |
| belső szélesség | 17.02 mm |
| Csap átmérő | 8.28 mm |
| Heveder magasság | 21 mm |
| Heveder vastagság | 3.1 mm |
| Szabvány | BS |
|---|---|
| Súly/méter | kg |
| Lánc Száma | 16B |