Chains are critical components in power transmission systems. Robust, quality chain drives extend mean time between failures, which reduces maintenance costs. Dacrotized coating is the best anti-corrosion treatment for carbon steel chains, next to the use of stainless steel chains.
| Osztás | 44.45 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 27.94 mm |
| belső szélesség | 30.99 mm |
| Csap átmérő | 15.9 mm |
| Heveder magasság | 36.7 mm |
| Heveder vastagság | 6 mm |
| Szabvány | BS |
|---|---|
| Súly/méter | 8.5 kg |
| Lánc Száma | 28B |