Chains are critical components in power transmission systems. Robust, quality chain drives extend mean time between failures, which reduces maintenance costs. Dacrotized coating is the best anti-corrosion treatment for carbon steel chains, next to the use of stainless steel chains.
| Osztás | 50.8 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 29.21 mm |
| belső szélesség | 30.99 mm |
| Csap átmérő | 17.81 mm |
| Heveder magasság | 42 mm |
| Heveder vastagság | 6 mm |
| Szabvány | BS |
|---|---|
| Súly/méter | 10.25 kg |
| Lánc Száma | 32B |