Stainless steel chains have superior corrosion resistance for the most demanding applications. They are designed for applications where a high level of cleanliness is required or harsh chemicals are used. These chains are suitable for food processing, pharmaceutical, high/low temperatures (20 to 400 °C) and corrosive environments. Stainless steel chains can be manufactured to withstand temperatures up to 1 000 °C with the addition of special lubricant.
| Osztás | 19.05 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 12.07 mm |
| belső szélesség | 11.68 mm |
| Csap átmérő | 5.72 mm |
| Heveder magasság | 16 mm |
| Heveder vastagság | 1.85 mm |
| Szabvány | BS |
|---|---|
| Súly/méter | 1.16 kg |
| Lánc Száma | 12B |