Chains are critical components in power transmission systems. Robust, quality chain drives extend mean time between failures, which reduces maintenance costs. SKF chains are manufactured in state-of-the-art facilities with tight quality controls. The cotter pin type can be disassembled and replaced easily. The riveted type provides a very strong link, and has a similar fatigue strength as the other links in the chain.
| Osztás | 31.75 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 19.05 mm |
| belső szélesség | 18.9 mm |
| Csap átmérő | 9.53 mm |
| Heveder magasság | 30 mm |
| Heveder vastagság | 4.8 mm |
| Szabvány | ANSI |
|---|---|
| Súly/méter | 4.52 kg |
| Lánc Száma | 100H-1C |