Chains are critical components in power transmission systems. Robust, quality chain drives extend mean time between failures, which reduces maintenance costs. SKF chains are manufactured in state-of-the-art facilities with tight quality controls. The cotter pin type can be disassembled and replaced easily. The riveted type provides a very strong link, and has a similar fatigue strength as the other links in the chain.
| Osztás | 50.8 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 28.58 mm |
| belső szélesség | 31.55 mm |
| Csap átmérő | 14.27 mm |
| Heveder magasság | 47.8 mm |
| Heveder vastagság | 7.2 mm |
| Szabvány | ANSI |
|---|---|
| Súly/méter | 10.3 kg |
| Lánc Száma | 160H-1C |