Chains are critical components in power transmission systems. Robust, quality chain drives extend mean time between failures, which reduces maintenance costs. SKF chains are manufactured in state-of-the-art facilities with tight quality controls. The cotter pin type can be disassembled and replaced easily. The riveted type provides a very strong link, and has a similar fatigue strength as the other links in the chain.
| Osztás | 25.4 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 15.88 mm |
| belső szélesség | 15.75 mm |
| Csap átmérő | 7.92 mm |
| Heveder magasság | 24 mm |
| Heveder vastagság | 3.2 mm |
| Szabvány | ANSI |
|---|---|
| Súly/méter | 2.6 kg |
| Lánc Száma | 80-1C |