Chains are critical components in power transmission systems. Robust, quality chain drives extend mean time between failures, which reduces maintenance costs. As self-lubricating chains do not require lubricant, they are suitable for applications where lubrication is not possible or practical.
| Osztás | 25.4 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 15.88 mm |
| belső szélesség | 15.75 mm |
| Csap átmérő | 7.92 mm |
| Heveder magasság | 24 mm |
| Heveder vastagság | 3.25 mm |
| Szabvány | ANSI |
|---|---|
| Súly/méter | 2.6 kg |
| Lánc Száma | 80-1SLR |