Chains are critical components in power transmission systems. Robust, quality chain drives extend mean time between failures, which reduces maintenance costs. Hollow pin chains offer flexibility to end users as cross rods or extended pins may be easily inserted. This is ideal for set-ups where the spacing of cross rods or pins must be changed frequently.
| Osztás | 15875 mm |
|---|---|
| Görgő átmérő | 10.16 mm |
| belső szélesség | 9.4 mm |
| Csap átmérő | 7.03 mm |
| Heveder magasság | 15.09 mm |
| Heveder vastagság | 2.03 mm |
| Szabvány | ANSI |
|---|---|
| Súly/méter | 0.91 kg |
| Lánc Száma | 50-1HP |